Poradnia Dermatologiczna

Zakres działania poradni

Poradnia dermatologiczna CMP w Krakowie specjalizuje się w badaniach profilaktycznych, diagnostyce oraz leczeniu schorzeń skóry i chorób wenerycznych. Zmiany skórne stanowią nie tylko problem kosmetyczny, ale bardzo często mogą także świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Warto więc odwiedzić lekarza dermatologa lub dermatologa-wenerologa, który ustali przyczynę zmian i ustali skuteczny plan leczenia.

Jakie schorzenia leczy dermatolog?

Choroby nowotworowe skóry

Każda nowa zmiana na skórze lub pieprzyk zmieniający swoją strukturę stanowi wskazanie do wizyty u dermatologa. Lekarz odróżni niegroźne zmiany od stanów przedrakowych. Rak skóry (czerniak) rozwija się bardzo szybko, wcześnie dając przerzuty. Niezwykle ważne jest regularne badanie znamion u dermatologa umożliwiające wczesne wykrycie nieprawidłowych zmian.

Choroby przenoszone drogą płciową

Leczeniem zmian pojawiających się w okolicach miejsc intymnych zajmuje się lekarz dermatolog-wenerolog. Zmiany mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową to: kiła, rzeżączka, drożdżyca, świerzb, wszawica łonowa i kłykciny kończyste.

Choroby zakaźne skóry

Bakteryjne choroby skóry to m.in.: róża, promienica, łupież promieniowy, gruźlica skóry. Dermatolog leczy również zmiany skórne wywołane paciorkowcem i gronkowcem.

Brodawki skórne (kurzajki) są objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus). Brodawki występują najczęściej w obrębie stóp i rąk, ale mogą również pojawić się na narządach płciowych. Brodawki na stopach są często mylone z odciskami – domowe zabiegi złuszczające mogą wtedy prowadzić do rozsiania zakażenia. Warto więc w razie pojawienia się podejrzanych grudek odwiedzić dermatologa, który rozpozna zakażenie HPV i wdroży odpowiednie leczenie.

Objawy grzybicy to swędzenie i łuszczenie się skóry lub pojawienie się żółtej plamy na skórze. W przebiegu grzybicy paznokci płytka paznokciowa zmienia swoje zabarwienie, a ponadto staje się pogrubiała i bardziej krucha. Na zakażenie grzybicą najbardziej narażone są osoby korzystające z miejsc publicznych, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza (baseny, łaźnie, szatnie). Grzybica wynika zwykle z zakażenia dermatofitami lub grzybami drożdżopodobnymi. Lekarz dermatolog ustali rodzaj grzyba, który zaatakował skórę, paznokcie lub błonę śluzową i na tej podstawie dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Choroby alergiczne skóry

Alergie skórne u dzieci i dorosłych to coraz częściej występujący problem, który wymaga wizyty u dermatologa. Alergie skórne mogą wynikać z zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego. Potencjalne alergeny znajdują się w kosmetykach, środkach piorących, a także w spożywanych pokarmach i wdychanym powietrzu.

Do chorób alergicznych należy m.in. atopowe zapalenie skóry (AZS). Objawem AZS jest wyprysk atopowy, który cechuje nadmierna suchość, swędzenie i zaczerwienienie skóry. W przebiegu toczącego się stanu zapalnego mogą powstawać grudki i sączące się ranki. Wyprysk atopowy zlokalizowany jest na twarzy, szyi, wokół łokci i kolan. Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej u małych dzieci (do 5 roku życia).

Pozostałe problemy skórne

Inne problemy skórne leczone w poradni dermatologicznej to: pękające naczynka, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, blizny i bliznowce, łuszczyca, nadpotliwość.

Zabiegi dermatologiczne

Poradnia dermatologiczna CMP wykonuje m.in. zabiegi:

  • Krioterapia, kriochirurgia – wymrażanie zmian skórnych (np. brodawek),
  • Elektrokoagulacja – usuwanie niepożądanych zmian skórnych za pomocą miejscowego oddziaływania prądu elektrycznego.
Nazwa usługiCena
Konsultacja 100 zł

Jeśli chcesz skorzystać z usług poradni dermatologicznej w Centrum Medycyny Profilaktycznej zadzwoń!

Kontakt

Rejestracja

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej
Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12

Godziny otwarcia

Poniedziałek – piątek 7:00 – 19.00

Uzupełnij działanie: + 44 = 53

Specjaliści

Małgorzata Stobińska

specjalista okulista