Krioterapia szyjki macicy

Na czym polega zabieg?

Krioterapia szyjki macicy to zabieg polegający na wymrażaniu ciekłym azotem zmian takich jak chore komórki (nadżerki) w obrębie szyjki macicy. Stosowana jest również w przypadku kłykcin kończystych sromu, pochwy czy odbytu, które są spowodowane zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Tkanka poddana mrożeniu ulega zniszczeniu i odpada, a organizm w ciągu 1-2 tygodni wydala martwicę, pozostawiając wyłącznie zdrowe komórki.

Zabieg zamrażania ciekłym azotem nie uszkadza struktury szyjki macicy, jednak nie daje możliwości pobrania materiału do badania histopatologicznego.

Wymagania do zabiegu:

  • prawidłowy wynik badania kolposkopowego
  • pierwsza faza cyklu
  • prawidłowy wynik cytologii
  • stwierdzenie zakażenia wirusem HPV

Nadżerka objawia się np. plamieniami po stosunku, bólami w dole brzucha lub w okolicach krzyża, a także obfitymi upławami, które mają ostry, nieprzyjemny zapach. Często jednak, nadżerka nie daje ewidentnych objawów i tylko specjalista jest w stanie wykryć ją podczas badania.

Przebieg zabiegu:

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się wstrzemięźliwość od kontaktów seksualnych przez około 3 dni przed zabiegiem. Krioterapia jest bezbolesna, dlatego też ginekolodzy nie stosują przy tej metodzie znieczulenia. Pacjentki bardzo wrażliwe na ból mogą zażyć przed planowanym zabiegiem leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, lecz niezwykle ważne jest poinformowanie o tym fakcie lekarza prowadzącego zabieg.

Lekarz ginekolog za pomocą specjalnej sondy, przykładając końcówkę mrożącą do tkanki,  zamraża powstałą nadżerkę. Sam moment mrożenia trwa stosunkowo niedługo (od 2 do 5 minut). Komórki niszczone są na głębokość około 4 milimetrów. Całość zabiegu trwa około 20 minut. Aby przeprowadzić krioterapię pacjentka powinna być kilka dni po miesiączce. Ważnym jest, aby do następnej miesiączki organizm, a w szczególności poddane zabiegowi miejsce miało czas się zregenerować. Należy też wykonać wcześniej badanie cytologiczne oraz kolposkopię. Badania te są konieczne.

Zazwyczaj, po zabiegu nie występują żadne komplikacje i pacjentka od razu może wrócić do codziennych obowiązków. Czasem jednak możliwe jest pojawienie się bólu oraz ciepła w okolicy podbrzusza. Bardzo rzadko pojawia się krwawienie oraz zakażenie tkanek. Zaleca się unikać kontaktów seksualnych w okresie około 3 tygodni po zabiegu.

Jeśli stwierdzono u Pani nadżerkę, bądź też są takie obawy zapraszamy do skorzystania z wizyty u ginekologa w Centrum Medycyny Profilaktycznej!

Kontakt

Rejestracja

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej
Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12

Terminy wizyt

Dostępne w opisach specjalistów

    Uzupełnij działanie: + 72 = 75