Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD; nerwica natręctw; zespół anankastyczny; nerwica anankastyczna) to zaburzenie lękowe, które objawia się nadmiernym zamartwianiem się, strachem przed nierealnym zagrożeniem i próbą radzenia sobie z uczuciem lęku poprzez wykonywanie zrytualizowanych czynności. Często powtarzające się zakłócające funkcjonowanie myśli nazywane są obsesjami, a rytualne czynności to kompulsje lub czynności natrętne.

OBJAWY ZABURZEŃ OBSESYJNO-KOMPULSYJNYCH:

  • chorobliwe mycie rąk
  • chorobliwe sprawdzanie zamkniętych zamków w drzwiach
  • luminacje
  • myśli o bluźnierczym, obscenicznym lub wulgarnym charakterze
  • natrętne sprawdzanie
  • przesadny lęk o swoje zdrowie
  • silna potrzeba symetrycznego układania przedmiotów
  • strach przed popełnieniem błędu
  • zbieractwo

LECZENIE ZABURZEŃ OBSESYJNO-KOMPULSYJNYCH:

U chorych stosuje się terapię farmakologiczną, terapię behawioralną lub terapię poznawczo – behawioralną. Bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z osobą chorą.  Podaje się antydepresanty – te same co w przypadku depresji, lecz w znacznie większych dawkach. Uzyskanie oczekiwanych efektów na działanie leków zajmuje dużo czasu. Mają one za zadanie jedynie łagodzić objawy zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych. Nie są jednak w stanie pokonać przyczyny choroby. Automatycznie zaraz po ich odstawieniu objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych mogą powrócić. Aby tak się nie stało w połączeniu z farmakoterapią stosuje się psychoterapię:

Terapia behawioralna skupiona jest na technice ekspozycji i powstrzymania reakcji. Istotą tej terapii jest nauka powstrzymywania czynności natrętnej pomimo celowego narażenia się na lękotwórczy bodziec, skutkująca stopniowym zanikaniem charakterystycznych objawów. Stosuje się również terapię poznawczo–behawioralną (CBT). Metody te można stosować łącznie, co zwiększa szansę szybszego ustąpienia objawów. U niektórych pacjentów można też zastosować psychoterapię psychodynamiczną.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś z najbliższego otoczenia zaburzenia obsesyjno-kompulsywne skontaktuj się z Centrum Medycyny Profilaktycznej!

Kontakt

Rejestracja

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej
Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12

Terminy wizyt

Dostępne w opisach specjalistów

Uzupełnij działanie: 79 − 78 =