Stres

Czym jest stres?

Stres jest to stan napięcia psychicznego i fizycznego. Doświadczamy go, kiedy czujemy się bezradni wobec zewnętrznych czynników, które nas dotykają.

OBJAWY STRESU:

Objawy stresu można podzielić, w zależności od długości jego trwania, na dwa rodzaje:

 1. Objawy krótkotrwałe – zazwyczaj można je dostrzec tylko w momencie stresującej sytuacji – trwa to więc kilka minut, maksymalnie kilka godzin.
 2. Objawy długotrwałe – uciążliwe objawy nie kończą się w chwili zakończenia stresującego procesu / czynności / chwili. Zaczynają się one dużo wcześniej oraz trwają przez jeszcze długi czas po zakończeniu stresowego momentu.

PODSTAWOWE REAKCJE NA STRES:

 • fizjologiczna – bóle głowy, przyspieszony puls, płytki oddech, rozszerzone źrenice, kołatanie serca, wzmożona potliwość, suchość w jamie ustnej, mrowienie w dłoniach i stopach, naprzemienne poczucie gorąca i zimna.
 • psychologiczna -wrogość, rozdrażnienie, lęk, strach, ataki złości, niska samoocena, kłopoty z koncentracją, samoobwinianie się, trudności z podejmowaniem decyzji.
 • behawioralna – tiki nerwowe, utrata apetytu, ciągłe uczucie głodu, zaburzenia snu, wybuchy gniewu, bezpodstawny  płacz, nadużywanie alkoholu, nadmierne palenie.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM:

 1. Farmakologicznie:
 • leki działają na objawy, nie na przyczynę. Po zakończeniu przyjmowania leków, problem wraca jak bumerang, czasem nawet ze zdwojoną siłą.
 • leki po pewnym czasie przestają działać, gdyż organizm najzwyczajniej w świecie się na nie uodparnia.
 1. Terapeutycznie:
 • poznanie genezy stresu,
 • znalezienie odpowiedniego rozwiązania problemu – głównej przyczyny stresu,
 • poznanie sposobów radzenia sobie ze stresem i nauka wprowadzenia ich w życie,
 • zrozumienie siebie, swojego charakteru, reakcji swojego organizmu na stresujące sytuacje.

Ważne jest, by nie lekceważyć objawów związanych ze stresem, gdyż mogą one wyrządzić wiele szkód w organizmie. Nieleczony stres prowadzi do poważniejszych schorzeń, obciąża układ nerwowy i powoduje dolegliwości somatyczne. Dlatego tak ważne jest  leczenie oraz terapia stresu i lęku.

STRESU NIE DA SIĘ ZUPEŁNIE WYELIMINOWAĆ!

Uczucie to spotyka każdego, i w zależności od indywidualnego charakteru występują nieprzyjemne objawy o różnym stopniu nasilenia. Ważnym jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem, oraz nauczyć się przekształcać go w coś pozytywnego – na przykład w motywację do działania.

Jeśli chcesz poznać tajniki radzenia sobie ze stresem skontaktuj się z Centrum Medycyny Profilaktycznej.

Kontakt

Rejestracja

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej
Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12

Terminy wizyt

Dostępne w opisach specjalistów

Uzupełnij działanie: 12 − 3 =