Szczepienia (przeciwko grypie i tężcowi)

Grypa

GRYPA to ostra choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawami grypy są kaszel, ból gardła, katar, oraz wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, złe samopoczucie, nudności i wymioty. Choroba trwa średnio około 7 dni. Często występują jednak powikłania pogrypowe takie jak zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego czy powikłania neurologiczne. Grypa jest zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie.

Szczepienia przeciw grypie

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają chorobie u ok. 40-70% zaszczepionych osób. O ile tylko nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, szczepionki przeciw grypie mogą być podane każdemu dziecku od szóstego miesiąca życia. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie jest reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu szczepionki, ostra infekcja i gorączka.

TĘŻEC

TĘŻEC nie jest chorobą zakaźną, ale jest chorobą bardzo niebezpieczną – aż około 30% przypadków zachorowania na tężca odnotowuje się skutkiem śmiertelnym. Ryzyko śmiertelnych powikłań rośnie wraz z wiekiem. Tężec objawia się w pierwszej kolejności odczuciem ogólnego rozbicia, bólem mięśni, rozdrażnieniem, apatią czy zaburzeniami snu. Najbardziej charakterystyczne dla tężca są porażenia mięśni, szczególnie twarzy. Napięcie mięśni pleców powoduje natomiast wygięcie sylwetki w łuk. Tężec powoduje też powikłania, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie mięśnia sercowego.

Szczepienia przeciw tężcowi

Szczepionka przeciw tężcowi chroni przed śmiercionośnymi pałeczkami tężca. Otrzymać ją powinno każde dziecko w ramach obowiązkowej szczepionki skojarzonej DTP. W późniejszych latach życia szczepionkę przeciwtężcową przyjmuje się przypominająco lub profilaktycznie – na przykład po zranieniu. Osoby, które ostatni raz szczepionkę przeciwtężcową przyjęły kilkadziesiąt lat wstecz, są narażone na zakażenie tężcem, mogącym prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Szczepionka przeciw tężcowi jest bardzo skuteczna, aczkolwiek jej ochrona nie trwa w nieskończoność. Szczepionkę przeciwtężcową zaleca się przyjmować co 10 lat, w celu jej odświeżenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany szczepieniem na grypę lub tężec w Centrum Medycyny Profilaktycznej zadzwoń już dziś i dowiedz się więcej!

Kontakt

Rejestracja

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej
Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12

Godziny otwarcia

Sobota – niedziela 10:00 – 20:00

Uzupełnij działanie: 8 + 1 =