Terapia dla dzieci, młodzieży, rodzin

Na czym polega terapia ten rodzaj terapii?

Okres dorastania,  często wiąże się z mocnym kryzysem rozwojowym niosącym ze sobą różnorodne problemy i dylematy. To właśnie wtedy kształtuje się charakter i osobowość młodego człowieka, może on doświadczać wtedy niezrozumiałych dla niego nastrojów czy różnorodnych, gwałtownych reakcji somatycznych i emocjonalnych. Mogą one nieść ze sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości dziecka czy nastolatka, dlatego warto już w tym okresie zareagować. Zwrócenie się o pomoc do psychologa nie jest żadną porażką rodzicielską. To nic innego jak troska i dbanie o dobro dziecka. Często rodzic nie jest w stanie zrozumieć swojej pociechy, ona zaś może mieć problem w zakomunikowaniu swoich uczuć i potrzeb. W tym momencie warto zaczerpnąć porady osoby, która jest doświadczona  i może spełnić funkcję mediatora na linii dziecko-rodzic.

Psychoterapia dzieci i młodzieży rozpoczyna się zwykle od dwóch, trzech spotkań konsultacyjnych. Psychoterapeuta spotyka się najczęściej najpierw z rodzicami. Celem spotkań jest omówienie problemu, a także poznanie historii rodziny oraz aktualnego funkcjonowania dziecka. Kolejne spotkanie to rozmowa z nastolatkiem lub zabawa z dzieckiem. Po tych spotkaniach terapeuta jest w stanie postawić optymalną diagnozę oraz zaproponować dalszą formę pomocy oraz plan działania dla dziecka i rodziny.

TERAPIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY OBEJMUJE PRACĘ NAD ZACHOWANIAMI TAKIMI JAK:

• agresja
  • brak motywacji
  • depresja
  • fobie
  • kryzys emocjonalny
  • nieśmiałość
  • niezadowolenie z siebie
  • objawy psychosomatyczne
  • problemy szkolne i wychowawcze
  • stany lękowe
  • tiki,
  • trudności w kontaktach z rówieśnikami
  • trudności w relacji z rodzicami
  • trudności wychowawcze
  • trudności związane z okresem dorastania
  • trudności związane z rozwojem dziecka
  • uzależnienia
  • zachowania impulsywne

Jak przebiega terapia?

Terapia odbywa się z częstotliwością jednego spotkania w tygodniu, trwającego zwykle do 50 minut. Terapia trwa od kilku do kilkudziesięciu tygodni i obejmuje serię specjalistycznych sesji.

Jeżeli dostrzegasz u siebie stany depresyjne, lękowe czy inne niepokojące objawy somatyczne, lub jesteś rodzicem, którego zaczęły niepokoić zachowania swojego dziecka w okresie dojrzewania, zapraszamy na konsultację terapeutyczną do Centrum Medycyny Profilaktycznej!

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej