Zaburzenia odżywiania

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Coraz więcej ludzi w dzisiejszych czasach zaczyna cierpieć z powodu zaburzeń odżywania. W dobie promowania szczupłej sylwetki, nierealistycznych kanonów piękna, trudno ocenić, kiedy zaczyna się problem. Odchudzamy się, gdyż liczymy, że to poprawi jakość naszego życia, zagwarantuje szczęście w miłości, sukces zawodowy i  poprawi relacje z innymi.

Anoreksja

Anoreksja to bardzo trudna w leczeniu i poważna choroba. Polega na utracie masy ciała lub podtrzymywaniu małej masy ciała za pomocą bardzo niezdrowych i wyniszczających organizm sposobów. Osoba chora odmawia sobie przyjmowania pokarmu, co prowadzi do utraty zdrowia, a często również życia.

Anoreksja objawia się:

 • ograniczaniem ilości i częstości spożywanych posiłków,
 • przyjmowaniem środków regulujących apetyt,
 • stosowaniem intensywnych treningów,
 • stosowaniem środków przeczyszczających lub moczopędnych,
 • zaburzeniami hormonalnymi,
 • zaburzeniem obrazu wyglądu własnego ciała.

Anoreksja skutkuje między innymi zanikiem mięśni, obrzękami, wysuszeniem skóry, obniżeniem temperatury ciała, obniżeniem ciśnienia krwi, zaburzeniami rytmu serca, omdleniami, bólami głowy, wypadaniem włosów.

Bulimia

Bulimia jest również poważną i bardzo niebezpieczną chorobą. Objawia się naprzemiennymi stanami objadania się ze stanami restrykcyjnych diet i zabiegów oczyszczających organizm z jedzenia. Osoba chora na bulimię ma problemy z przyjmowaniem pokarmu. Najczęściej zaraz po jego dostarczeniu, czuje się przejedzona, ma silne wyrzuty sumienia i w konsekwencji prowadzi to do pozbycia się pożywienia w formie wymuszonych wymiotów oraz wypróżniania się.

Dla bulimii charakterystyczne jest:

 • koncentrowanie całej uwagę wokół odżywiania,
 • napady nadmiernego spożywania pokarmu,
 • nieodłączny strach przed otyłością,
 • prowokacja wymiotów,
 • stosowanie głodówek,
 • stosowanie środków hamujących apetyt, przeczyszczających lub moczopędnych.

Bulimia może skutkować zaburzeniami: somatycznymi, gospodarki wodno-elektrolitowej, układu krążenia, układu pokarmowego, powikłaniami stomatologicznymi i niedoborami witaminowymi.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Leczenie zaburzeń odżywiania głównie polega głownie na pracy z psychoterapeutą oraz leczeniu schorzeń powstałych w wyniku choroby. Leczenie bez psychoterapii jest niemożliwe. Trzeba zwalczyć problem w miejscu, w którym powstał czyli w psychice. W trakcie psychoterapii pacjenci uczą się jak rozpoznawać i nazywać emocje towarzyszące im w czasie napadów objadania lub też głodzenia się oraz poznają metody radzenia sobie z nimi. Celem takiej terapii jest przywrócenie lub wyrobienie na nowo odpowiednich nawyków żywieniowych, a przede wszystkim zmiana myślenia na temat jedzenia. Najlepsze rezultaty przynosi terapia przy zaangażowaniu całej rodziny.

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub swoich bliskich problem związany z zaburzeniem odżywiania zapraszamy na konsultacje w Centrum Medycyny Profilaktycznej!

Kontakt

Rejestracja

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej
Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12

Terminy wizyt

Dostępne w opisach specjalistów

Uzupełnij działanie: 31 + = 34