Zaburzenia osobowości

Czym są zaburzenia osobowości?

Zaburzenia osobowości to stany, które mogą się rozwijać w czasie. Powstają w okresie dzieciństwa i w okresie dojrzewania.  Może się to później odbić na okresie dorosłości, co prowadzi do licznych problemów, konfliktów z otoczeniem oraz wielu innych trudności związanych z dorosłością.

KLASYFIKACJA ZABURZEŃ OSOBOWOŚCI

Zgodnie z klasyfikacją DSM IV (klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) wyróżnia się następujące odmiany specyficznych zaburzeń osobowości:

 1. zaburzenia osobowości typu A:
 • osobowość paranoiczna,
 • osobowość schizoidalna,
 • osobowość schizotypowa,
 1. zaburzenia osobowości typu B:
 • osobowość antyspołeczna,
 • osobowość chwiejna emocjonalnie,
 • osobowość histrioniczna,
 • osobowość narcystyczna,
 1. zaburzenia osobowości typu C:
 • osobowość lękliwa,
 • osobowość zależna,
 • osobowość obsesyjno-kompulsyjna.

Diagnozę lekarz stawia zazwyczaj w oparciu o szczegółowy wywiad psychiatryczny przeprowadzony z osobą chorą i jej bliskim otoczeniem. Uzupełnieniem wywiadu mogą być również wyniki przeprowadzonych testów psychologicznych. Wskazane jest również dodatkowe wykluczenie obecności innych chorób, zaburzeń psychicznych czy nawet uszkodzeń mózgu mogących być przyczyną dziwnego zachowania.

LECZENIE ZABURZEŃ OSOBOWOŚCI:

 1. Psychoterapia

Jest ona podstawową metodą leczenia w przypadku zaburzeń osobowości. Może być ona grupowa, indywidualna lub rodzinna. Jej skuteczność oraz czas trwania zależą głównie od stopnia zaburzenia – może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Specjaliści najbardziej polecają psychoterapię analityczną, terapię psychodynamiczną (tzn. zorientowana psychoanalitycznie) oraz podejście behawioralno-poznawcze. Leczenie zaburzeń osobowości nie należy do najłatwiejszych, przy czym wymaga od psychoterapeuty dużego doświadczenia. W każdym z tych sposobów leczenia niezwykłą rolę odgrywa nawiązanie relacji terapeutycznej opartej na zaangażowaniu i zaufaniu z obydwóch stron (pacjent-lekarz).

 1. Farmakoterapia

Bywa stosowana jako wspomagająca u pacjentów z zaburzeniami osobowości. Nie istnieją jednak leki służące do leczenia zaburzeń  osobowości. Preparaty farmakologiczne odgrywają jedynie rolę dodatkową i są one wdrażane jeśli występuje u niego obniżenie nastroju związane z depresją lub inne niepokojące objawy. Zaleca się wtedy przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych i uspokajających.

Jeśli jesteś zainteresowany konsultacją w sprawie zaburzeń osobowości – niezależenie czy dotyczy ona Ciebie, czy kogoś z Twoich bliskich – koniecznie zadzwoń i umów wizytę w Centrum Medycyny Profilaktycznej!

Kontakt

Rejestracja

Tel. +48 577 920 444  (12) 68 30 613

Centrum Medycyny Profilaktycznej
Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12

Terminy wizyt

Dostępne w opisach specjalistów

Uzupełnij działanie: 8 + 2 =