Pantomograficzne zdjęcie stomatologiczne

Czym jest zdjęcie pantomograficzne?

Nowoczesne pantomograficzne zdjęcie RTG szczęki i uzębienia z użyciem cyfrowej aparatury, zwane także zdjęciem panoramicznym, jest dzisiaj podstawowym elementem diagnostyki stomatologicznej stosowanym w najlepszych gabinetach i klinikach dentystycznych.

Cel badania pantomograficznego

Badanie ma na celu pokazanie na jednym zdjęciu całościowego i dokładnego obrazu stanu uzębienia pacjenta wraz z otaczającą je tkanką kostną (kości żuchwy i szczęki). Taki kompleksowy obraz jest niezastąpiony przed podjęciem skutecznego leczenia zachowawczego, kanałowego, protetycznego, a także chirurgicznego. Zdjęcia panoramiczne zębów wykorzystywane są również w implantologii oraz szeroko rozumianej ortodoncji.

Znaczenie zdjęć pantomograficznych w leczeniu stomatologicznym

Każdy pacjent, który zdecyduje się wykonać zdjęcie panoramiczne w Krakowie w Centrum Medycyny Profilaktycznej, może liczyć na najwyższą jakość wyniku o wysokich walorach diagnostycznych, dzięki wykorzystywanej w badaniu najnowocześniejszej aparatury cyfrowej. Lekarz stomatolog na jego podstawie może szybko ocenić stan uzębienia pacjenta i wykryć problemy, które są niewidoczne gołym okiem np.:

  • Najmniejsze ogniska próchnicy, także tej wtórnej znajdującymi się pod wypełnieniami lub próchnicę korzeni
  • Zęby zatrzymane, czyli takie, które tkwią w dziąśle i mogą powodować dolegliwości bólowe
  • Stany zapalne tkanki kostnej
  • Torbiele i nowotwory
  • Zanik kości szczęki, który postępuje w wyniku chorób przyzębia (paradontozy)

Zdjęcie pantomograficzne jest nieocenione przy planowaniu ekstrakcji zęba, ponieważ precyzyjne pokazuje układ korzeni ułatwiając tym samym przebieg zabiegu, a także przed rozpoczęciem leczenia wad zgryzu i wad rozwojowych zębów.

Najwyższe bezpieczeństwo

W przeciwieństwie do zdjęć RTG wykonywanych tradycyjną metodą, podczas realizacji zdjęć panoramicznych wykorzystuje się minimalną ilość promieni X, przez co to badanie diagnostyczne jest o wiele bezpieczniejsze dla zdrowia pacjenta. Nowoczesna i zaawansowana technologicznie aparatura będąca na wyposażeniu naszego Centrum umożliwia również znaczne skrócenie czasu promieniowania do zaledwie kilkunastu sekund. Podczas badania pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, przebywa także w wygodnej dla siebie pozycji, najczęściej stojącej. Co ważne, aparatura nie emituje promieniowania rozproszonego, dzięki czemu jest także bezpieczna dla personelu ją obsługującego.

Najszybsza i najbardziej kompleksowa diagnostyka stomatologiczna

Zdjęcia panoramiczne można wykonywać szybko, bez podejmowania jakichkolwiek przygotowań pacjenta do badania. Wynik badania w postaci zdjęcia cyfrowego jest od razu widoczny na ekranie komputera i można go błyskawicznie obrobić w celu uzyskania jak najbardziej ostrego i wyraźnego obrazu. Pacjent otrzymuje zdjęcie w formie zapisu na płycie CD i może się z nim natychmiast udać do specjalisty

Kontakt

ul. Komorowskiego
tel. 12 (12) 421 58 12

ul. Olszańska 5
tel. (12) 412 98 99, (12) 411 85 07