Termin kolposkopia powstał z połączenia dwóch greckich słów: „kolpos”, oznaczającego pochwę oraz „skopein”, które można tłumaczyć jako oglądać. To bezbolesne badanie jest ważną metodą diagnostyczną wykrywającą przednowotworowe i wszesnonowotworowe zmiany w obrębie szyjki macicy – wtedy właśnie wyleczalność stanowi 100 procent! Kolposkopia polega na oglądnięciu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego kolposkopem. Jest to specjalny mikroskop, dzięki któremu lekarz może obejrzeć narządy rodne kobiety w dużym powiększeniu
Kolposkopia może także służyć pobraniu wycinka tkanki, określeniu jaki zabieg powinien zostać dokonany na szyjce macicy, pochwie i sromie, a także ocenie czy podczas zabiegu została usunięta cała zmiana chorobowa.
Przed badaniem trzeba najpierw wykonać cytologię. Na kilka dni przed badaniem nie powinno się również współżyć ani dokonywać żadnych irygacji pochwy, gdyż może to zaburzyć obraz kolposkopowy. Badania kolposkopii nie przeprowadza się podczas miesiączki.
Kolposkopia wykonywana jest na fotelu ginekologicznym. Lekarz w tym celu zakłada wziernik, co pozwala uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Następnie lekarz do pochwy wprowadza kolposkop.
Przed usunięciem wydzieliny pokrywającej szyjkę macicy lekarz ogląda tarczę części pochwowej. Charakter tej wydzieliny pozwala wstępnie wnioskować o biologii pochwy i przyczynach nieprzyjemnych objawów. Drugie oglądanie lekarz wykonuje po zmyciu części pochwowej roztworem 0,9 proc. chlorku sodu. Następnie przemywa część pochwową 3 proc. roztworem kwasu octowego lub 5 proc. roztworem kwasu mlekowego. Jest to najważniejszy etap badania, gdyż na jego podstawie można określić charakter zmian.
W przypadku podejrzenia o duże zmiany przednowotworowe lub nowotworowe, lekarz pobiera w znieczuleniu miejscowym wycinek i wyskrobiny z kanału szyjki macicy. Badanie kolposkopowe często kończy się barwieniem szyjki macicy jodyną.
Zmiany szyjki macicy wykryte na podstawie badania kolposkopowego dzieli się na cztery grupy:
- prawidłowe obrazy kolposkopowe
- nieprawidłowe obrazy kolposkopowe
- niejasne obrazy kolposkopowe
- inne obrazy kolposkopowe
Jeśli potrzebujesz szybko wykonać kolposkopię nie zwlekaj i już dziś umów się na wizytę w Centrum Medycyny Profilaktycznej!