Wskazania do badania
Dotychczasowe raporty donoszą, że jedynie badania mammograficzne są wartościową metodą badania przesiewowego u kobiet w kierunku nowotworu piersi. Dzięki systematycznie wykonywanym badaniom mammograficznym istnieje możliwość wykrycia raka piersi we wczesnym stadium rozwoju i skutecznego leczenia tej choroby.
Wykonywanie mammografii zaleca się wszystkim kobietom od 40 roku życia, raz na rok lub dwa lata w zależności od budowy piersi i czynników ryzyka zachorowania na raka piersi. Wskazane jest ono także dla kobiet młodszych, jeżeli w najbliższej rodzinie występowały zachorowania na nowotwór piersi.
Sprzęt diagnostyczny
Badania wykonujemy wysokiej jakości cyfrowym aparatem mammograficznym 3D typu Senographe Essential z opcją tomostyntezy.
Dzięki możliwości obrazowania 3D otrzymujemy doskonałej jakości zdjęcia diagnostyczne. Ich wysoka rozdzielczość pozwala na dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w piersiach. Uzyskane w formie elektronicznej obrazy umożliwiają obróbkę oraz dokładniejsze przyjrzenie się konkretnym zmianom przez kilkukrotne powiększenie i analizę guzków pod różnym kątem. Znaczącym atutem cyfrowego mammografu jest zmniejszenie ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie oraz technologia TOMOSYNTEZY czyli warstwowego badania piersi z lepszą możliwością wykrycia zmian podejrzanych, poprzez zmniejszenie nakładania się tkanek.
Ergonomiczne kształty, zaprojektowane przez ekspertów znających potrzeby Pacjentek sprawiają, że badanie jest dla nich bardziej komfortowe.
Obrazy są zapisywane w formie elektronicznej oraz wydawane na płycie CD, co umożliwia lepszą archiwizację i dłuższą żywotność wyników w porównaniu z kliszami oraz większą możliwość porównywania badań.
INFORMACJA O WPŁYWIE DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANEJ PRZEZ JEDNOSTKĘ ORGANIZACYJNĄ NA ZDROWIE LUDZI I ŚRODOWISKO
Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe / Dz.U. 2019 poz. 1792/ zgodnie z art. 32c pkt.2
Nazwa jednostki organizacyjnej: Centrum Medycyny Profilaktycznej Sp. z o.o.
Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegające na uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące.
Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dawkomierzy indywidualnych.
W przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia norm dawek dla pracowników.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego / Dz.U z 2005 poz.168/- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi: – pracownicy: 20mSv/rok; – ogół ludności: 1mSv/rok. /
Uwaga: na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Pracownia nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.